Černá skříňka s kompletním příslušenstvím

Jak kvalitně nahrát svá spojení

/ / Jak kvalitně nahrát svá spojení

Ne vždy jsme schopni rychle a správně zapsat do deníku svá spojení. Občas nám zápis komplikuje počasí a občas dojde i k poškození celého deníku. Tak nás napadne si spojení pro kontrolu nahrát. Není nic jednoduššího než vzít telefon nebo diktafon a celé si to nahrát. Na kvalitě záznamu se podepisuje foukání větru a jiné další ruchy. Pokud začne zvonit telefon, nahrávání se přeruší. Tak nás napadne použít samostatné nahrávací zařízení. Proto jsem se pustil do konstrukce „černé skříňky“.

Cílem konstrukce je kvalitní propojení TRX, záznamového zařízení a sluchátek s mikrofonem. Záznam pak bude použit pro kontrolu zápisu spojení a zdokonalení operátorských dovedností.

Konstrukce této černé skříňky je vcelku jednoduchá. Budeme potřebovat několik zdířek pro jack, pár kondenzátorů, potenciometr a odpor.

Začnu tím nejjednodušším a to částí, která zaznamenává RX. Jde pouze o odbočku signálu přes kondenzátor 100nF a potenciometr R1, který slouží k regulaci úrovně signálu, aby mikrofonní vstup diktafonu nebyl přebuzený. TX cesta je trochu složitější. Mikrofon připojíme na druhý vstup diktafonu. Ze vstupu diktafonu uděláme odbočku přes kondenzátor C2 100nF a ten přivedeme na vstup TRX. Pokud nezapojíme diktafon, tak využijeme rozpínacího kontaktu zdířky k přemostění kondenzátoru C2, aby mikrofon byl napájený ze stanice. Na vstup mikrofonu dáme blokační kondenzátor C3 1nF. PTT se u většiny ručních TRX spíná připojením odporu 2k2 mezi zem a mikrofonní vstup. Pokud nezapojíme PTT spínač, tak je pomocným spínačem zdířky tento vývod přepnutý na R vývod mikrofonní zdířky.  Pokud budeme chtít mačkat PTT přímo na stanici tuto část ani nemusíme osazovat. Celé to lze umísti na univerzální zkušební destičku a následně překrýt smršťovací bužírkou anebo to umístit do nějaké univerzální krabičky.

Tolik o mém návrhu černé skříňky, která spolu se stereofonním diktafonem nahrává RX/TX a vše co zachytí mikrofon. Prakticky to používám už několik let pro FT60 a SMR600. Na stejném principu jen s rozdílem v připojení TRX to používám pro FT857, FT7900, Herbert2…

 

Krabička vlevo je modifikovaná černá skříňka nahrazující mikrofon MH-31. Černá skříňka vpravo je první kus, co jsem vyrobil před lety pro FT60


 

Na přání čtenáře přidávám zjednodušený obrázkový návod pro elektrolaiky ;-)

Jen malé upozornění na závěr, některé levné čínské diktafony produkují značné rušení, tak se jim vyhněte a použijte něco kvalitnějšího.

Všem, co se pustí do konstrukce, přeji hodně zdaru při práci a ať vám tento pomocník slouží.

Karel OK1ELE

Podobné příspěvky