Letní QRP Závod

Letní QRP Závod 2021

/ / Letní QRP Závod 2021

Je to vcelku zajímavý závod, který se překrývá s Alpe Adria VHF, takže je šance udělat spoustu spojení i mimo OK. Jako vždy na začátku srpna bývá období dešťů. Letos tomu nebylo jinak. Když jsem poptával, kdo pojede tak se moc lidí tradičně nehlásilo. Pár dní před závodem bylo jasné, že se mnou pojede Hraboš, ale kam pojedeme, jsme rozhodli až v sobotu. Cíl naší výpravy byla kóta 805 m.n.m. Nad Maráskem, která je bývalým domovem OK1KRQ/OK2M. Její pozice na západním okraji Brd nabízí luxusní podmínky pro vysílání.

Letní QRP Závod

Ráno vyrážíme pěšky z Chynína, máme batohy plné vybavení. Cestou si povídáme a jak tak jdeme, furt rovně do kopce, zapomeneme odbočit a zjistíme to až ve chvíli, kdy nám za dalším rozcestím leží přes cestu strom. Takže kudy kam? Dle mapy doleva, takže skrze bahno, louže a občas to šlo i kousek obejít. Nakonec volíme cestu někde lesem mimo cestu a jdeme dále. Po chvíli jsme zase z5 na zpevněné cestě. Abychom nevyšli ze cviku brodění se bahnem a prodírání se zase mezi stromy, hned za chatou Na Burku na nás čekaly další louže a protahování se mezi stromky. Hned za loužemi se nám odkryl pohled na kůrovcem zdevastovanou a následně vykácenou kótu. Tak jo, jsme tu! Hraboš má výhrady, že jsme tu nějak moc rychle a že jsem zase hnal jako blázen :D

Letní QRP Závod

Tak začala obhlídka kopce a volení vhodného vysílacího místa tak, aby se nám někdo neoběsil na kotvě anebo nezakopl o koax. Začali jsme stavět antény a budovat vysílací pracoviště. Stavíme dvě malé skládací DK7ZB a jedna kouká někam na západ do DL a druhá zase do středu republiky. Chvíli po začátku závodu jsme připraveni a jdeme na to! Nejdříve lovíme stanice na téměř křišťálově čistém pásmu bez spletrů a pak přecházíme na výzvu. Hned to začalo odsejpat, jedno spojení za druhým, super. Počasí nám také přálo, lehký vítr, občas mráček a slunce, které nás začalo lehce připékat. Občas se střídáme u rádia, svačíme, relaxujeme, ochutnáváme nedozrálé borůvky. Pohoda, jak se patří, dokonce ani nebyly zástupy turistů kladoucí otázky jako „to lovíte ufony?“ :D  Přesněji na kótě jsme měli jen jednoho turistu se psem. Neskutečná náhoda, že to byl radioamatér, taková nenápadná kontrola od jednoho z členů zdejšího původního radioklubu. Tak jsme chvíli pokecali a pokračoval zase dál… A jak se pomalu blížil konec závodu, ubývalo spojení a dokonce i stanic, které volaly výzvu. Hned jak závod skočil, vrhli jsme se na balení. Při odchodu z kóty se pomalu začal zvedat vítr a od Německa se přibližovaly tmavé mraky. Celý ten náš cirkus jsme zabalili za 1/5 času stavby a vydali se k autu. Cestou hodnotíme akci za velmi povedenou. Máme radost, že jsme nezmokli a že jsme si vysílání užili. Odměnou nám je 76 spojení s výsledkem 9494 bodů.  Všem moc děkujeme za spojení a budeme se těšit příště na slyšenou.

Letní QRP Závod

Letní QRP Závod

Za radioklub OK1RPL

Karel OK1ELE

Podobné příspěvky