FM pohár a CB zimní závod 2020

/ / FM pohár a CB zimní závod 2020

Jak jsme loni vysílali, když jsme ještě nebyli omezeni počtem lidí na kopci…

V lednu se nám sešly dva malé závody na jeden víkend, a to FM pohár a zimní CB závod. Osobně se na tento závodní víkend těším celý rok, protože nocování v lednu na kopci má své kouzlo. Dát dohromady tým na tyto závody bylo vcelku jednoduché. A tak jsme se sešli ráno pod kopcem v sestavě Kuba OK1FJ, Wořech OK1WRS a Karel OK1ELE.

Cesta na naši oblíbenou kótu, Radeč hrad 680m, je náročná, ale je to jen kilometr. Pokud nahoru jdete jen s malým batůžkem, je to sranda.  Pokud na zádech máte 15-25kg batoh a k tomu nějakou anténu do ruky nebo vozík, náročnost se mnohokrát zvýší a množství odpočinkových zastávek narůstá. Letos jsme to nahoru zvládli už za půl hodiny.

Po krátkém odpočinku a občerstvení přichází na řadu stavba antén. Tentokrát jsme křtili Wořechovo Diamond V2000. Je to třípásmová bílá hůl laděná na pásma 6 m, 2 m a 70 cm. Tak jsme ji dali na stožárek z R123 a bylo hotovo. Já jsem se zabydlel na skalní vyhlídce s malou yagi na rybářském prutu přivázaném k židli. Vše se nám povedlo perfektně připravit a v 10 hodin startuje první závod. Během prvních pár spojení začíná padat jemná sněhová krupice. Měli jsme malé obavy, jak moc to zmáčí naší techniku, ale vcelku rychle to padat přestalo. Počasí bylo na leden velmi slušné +2 °C a téměř bezvětří. Tak jsme mohli na pohodu vysílat. Wořech s Kubou jeli 2m a šlo jim to skvěle. Po letmém zhlédnutí deníku byli pochváleni, výsledek opravdu výborný.

Máme tu po poledni, jde se bourat stožár, měnit antény a stěhovat vysílací pracoviště. Vyměnili jsme V2000 za Solarcon A99, pospojovali kabely, aby nám vystačily pod hrad mezi smrčky, kde bude pro tento závod naše útočiště. V minulých letech jsme byli vždy mezi skalami u vrcholové knihy, ale v noci to tam hodně protahovalo a také na nás blbě koukali někteří turisté. Takhle budeme mít klid vedle cesty, kde si nás nikdo ani nevšimne a zároveň nebudeme nikomu překážet. Toto místo se stalo naším útočištěm a je vážně super. Když jsme měli připravené zázemí tak se šlo lovit spojení. Oproti FM poháru to šlo pomaleji, nebylo kam pospíchat. Stále se objevovala sporadika a nebyla moc šance na místní spojení. Během odpoledne nás navštívilo několik radioamatérů i náhodných turistů, kteří se nebáli zeptat, co že to vlastně děláme :D Tak jsme se střídali u rádia až do noci. Před půlnocí už jsme rádio vypnuli a šli jsme si lehnout. V noci se spalo dobře, protože moc nemrzlo, cca -3 °C, svítil měsíc a nefoukal vítr.

Na první vysílání jsem byl nominován já, protože jsem spal nejblíže k rádiu. Nalil jsem si čaj z termosky a začal ladit rádio. Stále byla slyšet Expedice Matěj /p Butorky, tuhle expedici jsme už večera zaslechli, ale nedovolali se. Po pár minutách boje jsem to spojení udělal. No a teď radost ze spojení +300 km vystřídala hláška, že jsem to právě prohrál. Kdybychom tohle spojení neudělali, byli bychom první v kategorii B, takhle jsme skončili v kategorii C, kde je značná konkurence. No nevadí tak pro příště… Začalo se pomalu rozednívat, a tak jsme se šli s Kubou koukat na východ slunce nad Brdy. Bylo to vážně pěkné jen škoda, že foťák to tak nádherně nedokáže zachytit. Dali jsme snídani, kafe a šli jsme dál lovit spojení. Slunce příjemně hřálo a my se pomalu začali balit. Kolem desáté jsme měli vše sbalené a uklizené odpadky, které zde zanechali ti před námi :(

Tak jsme se dali na sestup z kopce domů a už se řešilo, co kdo bude mít doma k obědu… Akce se nám velmi vydařila a doufám, že to za rok zopakujeme. Malé hodnocení ve výsledkových listinách:

FM pohár Leden 2020 jsme 2. na obou pásmech v kategorii QRP.

CB zimný závod kategorie C jsme 11. z 20.

Za radioklub OK1RPL

Karel Rokycany OK1ELE

Podobné příspěvky