CQ WPX RTTY 2020 Slatina
Článek o těchto závodech napsal Tonda pro Sekerské novinky. Pro náš web ponecháváme beze změny. Takže Tondo, máš slovo….
Asi vás zaskočil název článku. CQ je mezinárodní radioamatérské zkratka „výzva všem“. A CQ WPX RTTY je název velkého celosvětového radioamatérského závodu. Takže radioamatéři v „Sekerských novinkách“? Tak já vám to vše povím od začátku.
Někteří z vás znají Jana Mullera, který se stará o bývalou posádku Slatina. A také jste si jistě všimli, že na střeše roty jsou podivné antény. Ty nejsou pozůstatek z dob Pohraniční stráže, která strážila hranici zatímco my jsme v klidu spali. Tyto antény jsou pro příjem a některé i pro vysílání na amatérských radiových pásmech. Honza je totiž radioamatér, zajímá se o elektroniku. Známe se spolu již pár let a na Slatinu za ním jezdím pravidelně. Jsem členem plzeňského radioklubu OK1RPL z.o. V únoru probíhá jako každý rok tato „olympiáda“ v provozu RTTY a tak mě napadlo, že bychom mohly využít Slatinu jako zázemí k vysílání a účasti na závodech. Proto jsem oslovil paní starostku, zda by nám umožnila využití Slatiny k závodům. Nejsme žádná výdělečná firma, spíš parta lidí, co ze své kapsy budují klub. Starostka pochopila, že zde nebudeme využívat prostory ke komerčním účelům a tak svolila. Za což velice děkujeme jak jí, tak i obci Tři Sekery.
V pátek 7. února, jsme se kolem poledne sešli s Karlem, našim technikem, který již několik dní vyráběl nové antény „ na míru“. Já dodal vojenský 11m teleskopický stožár, který jsem v podvečer za zbytků posledního světla vztyčil za domem. Karel mezi tím připravoval antény a kabeláž. Odpoledne přijel zbytek týmu. Pavel měl na starosti rádio, software a Mirka zase zázemí. Honza od nás převzal dřevěné brikety na topení a vzorně se staral o naše pohodlí, za což mu velice děkujeme. Antény jsme dokončovali při baterkách a Bohdan, který přijel záhy nám potvrdil, že tohle se zásadně dělá nejčastěji za tmy :-). Antény byly připraveny kolem 21. hodiny a byly dvě. Třetí na střeše. Plánovali jsme účast na třech pásmech. Pavel mezi tím budoval zázemí. To znamená, že připravil radiostanici a propojil monitor a PC. Asi se divíte, proč propojil, když v podstatě tohle umíme každý. RTTY je druh digitálního provozu ( radioteletex, dálnopis), který je třeba dekodovat/ zakodovat a PC musí přesně komunikovat s radiostanicí a její frekvencí.
Závody začaly v sobotu v 00:00 a končily v neděli ve 24:00, takže 48 hodin. Chtěli jsme u rádia sedět až do konce, ale informace z hydrometeorologického úřadu o výstraze velkého větru nás donutila techniku v neděli po obědě uklidit a odjet domů, než začnou padat stromy a létat trakaře. Za tu dobu se nám podařilo navázat více jak 500 spojení po celém světě. Evropa převládala, ale i Amerika či Papua-Nová Guinea. Výsledky budou známé, až za měsíc, tak až budou, dáme hned vědět.
A jak takový závod v praxi vypadá? Z reproduktoru slyšíte cvrlikaní datové komunikace a na displej v dekodovacím okně se snažíte přečíst značku stanice, vyhodnotit, zda jsme ji už zaslechli a pokud ne, tak se pokusit navázat spojení. To spočívá v tom, že již máme předem nadefinované klávesové zkratky ( makra) v počítači a zmáčknutím konkrétní klávesy odešleme potřebné data, která se v radiostanici převedou na vysokofrekvenční pole, v zesilovači zesílí, po koaxiálním kabelu pošle do antény a ta vše přemění na elektromagnetické pole, které se šíří v éteru. Na každém pásmu se smí udělat s každou protistanicí jedno platné spojení. Vypadá to velice jednoduše, ale představte si, že na daném frekvenčním úseku je 100, ale i více stanic, které se různě přelazují, vysílají přes sebe, mají antény otočené druhým směrem a neslyší vás anebo my je. Loni se zúčastnilo přes 3,000 stanic z celého světa. Ano souhlasím s vámi, že jsme divní, vždyť v dnešní době internetu není problém spojit se během sekundy s kýmkoliv na světě. Přirovnávám náš koníček k rybaření. Rybář si může rybu koupit v obchodě, ale i přesto si sedne na břeh, kde ho obtěžují komáři či v zimně mrze a s udicí v ruce čeká na vytouženého sumce s kterým se pak vyfotí, změří ho a pak pustí zpět do vody.
Pokud by byl zájem z řad obyvatel o bližší informace k technice anebo se podívat na velkou část radiového spektra na živo, kde vám rád představím služby, které v éteru jsou možné přijmou, můžete mě kontaktovat. Radiové spektrum je bohaté a budete se divit co vše nám nad hlavami, ale i „do“ hlavy vysílá :-).
V příloze přikládáme několik fotografií, mapu s vyznačenými stanicemi a tabulku s počty spojení.
Ještě jednou moc děkujeme obci Tři Sekery za to, že nám umožnila prožít skvělý víkend na Slatině.
Za radioklub OK1RPL z.s.
Antonín Roll (z Valů) Tel. 604 728 170
OK1SDR antonin.roll@gmail.com
Výsledky našeho snažení
kategorie: Multi-Single Low Power
1. v České republice
10. v Evropě z 20
13. ve světě z 36
A pár map spojení: