Reportáž z III. subregionálu očima OK3AR
Ve dnech 7. – 8. července probíhal III. subregionální závod – Polní den, chcete-li. Samozřejmě, klub OK1RPL u toho nesměl chybět. Protože hezky vyšly dva červencové svátky na konec pracovního týdne a „dostal jsem doma vycházky“ (YL byla pracovně na druhé straně zeměkoule), rozhodl jsem se strávit tyto čtyři dny jak jinak, než životem radioamatérským. Na základně v Kosmáčově u Karla OK1XLE bylo vše domluveno, a tak jsem ve čtvrtek před obědem vyrazil směr Klatovy aktivovat nějaké OKFF.
Jako ideální se mi podle mapy jevila OKFF s hezkým číslem 0707 – Městišťské rokle. Přijel jsem na místo a zaparkoval v podstatě u cedule s označením PR. Bylo úmorné vedro a na místě, kde jsem chtěl vysílat, nebylo zrovna, kam se schovat, případně pokud byl někde stín, tak byl obsazen mravenci.
No, vztyčil jsem anténu, připojil TRX, SWR – 1:1,0, vypadalo to na hezkou aktivaci. Další jsem kvůli vedru už neplánoval. Místo bylo v mírném sedlu dvou vrcholů, ale na dva směry bylo otevřené. No, trochu to zkrátím – po hodině výzev (40m pásmo, cca 60 W P.E.P) jsem měl celé 1 (slovy: jedno) spojení s G0. Zajímavé bylo, že on u mne byl 59+ a já u něj opravdu prý také. Jinak vše, co jsem slyšel tak velmi slabě a v poměrně silném QRM. Takže jsem po hodině rozmrzele vše sbalil a vyrazil za Karelm XLE. Ten mi potom řekl, že ten kopec za obcí Onen svět prostě nechodí. Nu, není každý den posvícení, i když mám ten dojem, že letos se mi ty FF nějak nevedou. Tak snad příště, HI.
Na základně panovala jako vždy pohoda. Studené pivo a sprcha mi vlili do žil další život. Na druhý den (pátek) už se sjížděli další účastníci zájezdu – konkrétně Karel OK1ELE, Jakub OK1FJ a Pavel OK1UGE. Úkol dnešního dne zněl jasně – vyladit stack dvou yagi na nejmenší možné SWR a Karel OK1ELE se tohoto úkolu zhostil dokonale – výsledek 1:1,02 byl více než uspokojující.
Odpoledne jsme ještě otestovali dvě inv. V na 40m pásmo -jedna s balunem, jedna bez. Výsledek byl ten, že jak na příjem, tak i na vysílání byly obě na tom stejně, jen tu s tím balunem tuner dotahoval na 20m pásmo s hodnotami, které se nám už moc nelíbily. Opět se potvrdil můj názor, že otázka balunu se na inv. V přeceňuje HI. Večer jsme pak strávili přijemně u grilu a aktivním odpočinkem před zítřejším závodem.
Po poledni jsme již vytáhli na kopec vše potřebné a začali stavět vysílací pracoviště. Chtěli jsme zapojit na obě pracoviště (jak 2 m tak i 70 cm) dvě FT-857. Pavlův Kenwood zůstával stále v záloze. Vše vypadalo slibně do té doby, než jsme zjistili dvě dost důležité věci – nefungoval hlasový dávač z Tučňáka (log) a vysílání bylo provázeno neskutečným brumem. Brum jsme nakonec vyřešili s pomocí Tomáše OK1TCP, který seobjevil na návštěvě v pravou chvíli, stejně jako Tonda OK1SDR, který nás po celou dobu závodu podporoval morálně, HI. S klíčováním to bylo horší. Nevíme, jestli v Japonsku konstruktéři mají potřebu se po prohrané válce někomu pomstít, ale pravděpodobně je tomu tak. Po několika (marných) pokusech, kdy jsme vše rozebrali, složili, rozebrali, složili, rozebrali, složili a rozebrali a složili, jsme zjistili, že dávač bude mimo provoz a to jak s FT-857 tak i s Kenwoodem, na který jsme 2m nakonec odjeli. Závod jsme tedy rozjeli až kolem 16:00 UTC, ale nejezdíme na 100% výsledek tak to nevadilo.
Podvečerní vysílání bylo v režii OK1UGE a OK1ELE, já jsem ve volných chvílích na KV udělal na 20 m Kazachstán a Azory a měl jsem políčeno i na Falklandy (RX 52-54), ale nedořval jsem se, i když evidentně spojení s Evropou bylo dost. V noci jsme si pak rozdělili směny a střídali se u rádia se v pořadí OK1ELE, OK3AR, OK1FJ a OK1UGE. Na mě vyšlo okno mezi 23:00–1:30, stanic na pásmu bylo dost, jen po celou dobu závodu rušily asi 4 známé stanice, které byly dost rozlezlé.
Druhý den pak probíhal celkem v pohodě, balili jsme však už o hodinu dříve, protože někteří museli být doma už v 18:00. Celkem jsme v závodě udělali na VHF 130 spojení, což je na dané technické podmínky hezké číslo. QRB bylo přes 700 km do YO a i celkově bylo vidět, že opravdu vyladěný stack to dával i slyšel dál než v II. subregionálu.
Za OK1RPL – OK3AR