OK DX RTTY contest 2021

/ / OK DX RTTY contest 2021

Letošní poslední větší závod asi vůbec byl logistickým oříškem. Odkud to pojedeme? Prostor klubovny je opět v karanténě, moje soukromá lokace obsazena rodinou. Na výběr zůstala malá chatička u Plzně nebo obvyklé závodní QTH Kosmáčov. Výsledkem nelehkého rozhodování byl většinou zvolen Kosmáčov. Pojedeme vyzkoušet Karlovy antény.

Přípravy jednoho závodu – to je moře zpráv a telefonátů, ale konečně se něco začíná dít. Je pátek, nakládám auto vybavením a přemisťuji se ke Klatovům. Základním úkolem je vyložit techniku a poskládat pracoviště. Při pauze na kávu jsem informován o posledních úpravách a opravách anténního sytému. Dokonalý dipól na 80 m je beze změn. Trapovaný dipól a dlouhý drát prošli nedávno nějakým úrazem a následnou opravou. Po kontrolním měření antén zjišťuji problémy. Karlovo zařízení ale nehlásí, že by bylo něco „trochu“ špatně. No je jasné, že to bude chtít servis, který se musí odložit na lepší teplé jarní počasí.

Večer přijíždí Mirek, chvilku po něm Mirka. Jak je zvykem dáme kávu, pokec a jdeme ladit SW. Zcela neočekávaně vše funguje na první zapojení. Super, brzo hotovo, můžeme se věnovat Mirky PC a TRX. Musíme je skamarádit, zatím se spíš hádají. Před půlnocí se vracíme na naše pracoviště a zkoušíme antény. Klasický dipól je v naprosté pohodě a jdeme na další pásma. Trap sice nějak doladíme, ale PC po chvilce hlásí stávku. Náhoda? Ne, zaznívá: „Máme problém, těch vrácených je očividně víc než feritů na kabelech“. Restart PC máme za sebou, ještě jdeme zkusit dlouhý drát. Zde je problém takový, že ani nestačíme doladit a restartujeme zase. To bude dlouhá noc…

Takže improvizace, dipól na 80 m, tuner ladí, PC drží, TRX značně prská! :( Takže pánové, jestli tohle fakt myslíte vážně, to žádné QRO nebude, ale spíš QRP. No aspoň nějaký výkon půjde ven, přeci to nevzdáme. A když bude nouze, pojmeme to jako společenskou Vánoční akci bez vysílání.

Závod začíná Mirek, já jdu spát. Po 4. hodině ranní mě Mirek budí, na řadě je střídání operátorů. Jde to hezky, QSO krásně přibývají. Po ránu zkoušíme 40 m, ztráta výkonu je znát. Slyšíme toho dost, ale dovolat se v závodě s 20 W na neúčinnou anténu je fakt o pokoře, nebo je to masochismus :)

Přes poledne zkoušíme 20 m. Na tu samou anténu, s totožným výkonem, občas se něco povede, ale jinak nic moc. Střídáme se, jak kdo potřebuje a komu to zrovna vyhovuje. Během boje o další spojení Mirka vede vítěznou bitvu s nádobím i s Petrem. Zkoušíme 15 m, zase stejná anténa, stejný malý výkon. V poledne je uvařeno, dáváme oběd a Mirek s Mirkou odjíždějí. Každý jinam a za svými dalšími povinnostmi. Zato se objevuje Michal s dcerkou Eliškou. Usedá a střídá mi, střídá výzvu s hledáním. Eliška mizí s místní partou kamarádů, objevuje se jen, když má hlad a žízeň. Jak málo stačí k dětské radosti? Jen klasická vesnice a pár přátel. Totožná podobnost s naším radioamatérským sportem/postižením :D Před soumrakem se vracíme na 40 m, pak na 80 m. To už je ta správná anténa, větší výkon a podstatně větší zábava. QSO přibývají výrazně rychleji a snadněji.

Zcela nečekaně se objevuje Bohdan. Velmi milé překvapení. Povídáme si u rádia, klikáme myší, probíráme techniku, život… Večer Michal s dcerkou odjíždí domů, závod dojíždíme sami s Bohdanem. Střídáme se, klid, pohoda, paráda. Konec závodu, vypínáme, nevzdali jsme to! Zaslouženě se jde spát.

Ráno Bohdan vstává a znovu usedá k rádiu. Když vstávám i já, trochu nechápavě koukám a jdu na snídani. Za chvíli přichází Bohdan a s úsměvem se chlubí, že se mu povedlo zúčastnit nedělního domácího ukrajinského kolečka na 80 m.

Po snídani se loučíme, přejeme si krásné Vánoce. Zůstávám sám s domácími. Petr mi pomáhá balit, hlavně nosit věci po schodech, s bolavým kolenem to ještě docela dře. Díky Péťo! Pan domácí Karel, expeduje všechno přes okno, nemusím po schodech a do auta už skládám vše sám.

A výsledek? S ohledem na to že jsme jeli na dipól na 80 m se vše povedlo. Celý závod vládla pohoda a velmi příjemná atmosféra. Děkuji všem za účast, hlavně Mirkovi, pro kterého to bylo obzvlášť náročné. Všem protistanicím za QSO, za trpělivost a ochotu, i když jsme často museli svou CALL i 5× opakovat než byla přijata správně. My jsme s počtem udělaných QSO spokojeni.

Těším se na další závody, 73!

Za team OK1RPL Pavel OK1UGE

Podobné příspěvky