VKV provozní aktiv říjen 2019

/ / VKV provozní aktiv říjen 2019

Podzim tu máme už nějakou chvíli, ale takhle pěkné počasí to je radost vyrazit si zavysílat. Na kopec jsme jeli za obec Nevid. Je to autem snadno dostupná kóta, odkud je přímá viditelnost na 23cm maják OK0EKL na Klínovci. Často sem jezdím dělat různé zkoušky svého zařízení.

Tak jsme se prokousali ranní mlhou, až na kopec, kde nádherně pálilo slunce. Hned jsme začali stavět anténu. Použili jsme malý stožárek s dualband yagi 2m+70cm a nad to další „košťátko“ na 23cm. Když jsme postavili antény, zapojili rádia a připravili deníky, proběhla malá porada co a jak. K rádiu nejdříve usedá Petr Rokycany, který už má pár provozních zkušeností se závody a tak pod mým dohledem začal lovit spojení na 2m a 70cm. Když lovil spojení s nějakou blízkou stanicí, tak domluvil pokus o 23cm, kde jsem spojení navazoval už já sám. Během závodu za námi dorazil Urby Rokycany, aby se seznámil s provozem.

Provozní aktiv je závod, kde je spousta prostoru pro první operátorské zkušenosti s provozem na VKV. Není zde tolik rušení od QRO stanic a rádio se tolik nehltí. Většina provozu je zde v češtině, tak není taková chybovost. Kolem poledne jsem vystřídal Petra a rozjel výzvu. Malou zajímavostí je to, že jsem během závodu zaslechl, že někdo dává lokátor xxxxTQ, po chvíli zase někde slyším xx69TQ. Po další chvíli se nám ozval OK1HAB a dával JN69TQ a doplnil, že je asi kilometr od nás u Rakové.

Bylo to suprové dopolední vysílání během kterého jsem klukům mohl předvést, co umím a snad je i něco naučit o provozu. Závěrem musím dodat, že se všichni máme ještě hodně co učit.

Na závěr přidávám mapky z deníku TUČŇÁK

Za radioklub OK1RPL

Karel OK1ELE

Podobné příspěvky